Burdur

BTB Başkanı Gündüzalp, Ülke olarak yapısal sorunlara odaklanmalıyız!

Ömer Faruk Gündüzalp yaptığı açıklamada, geride bıraktığımız seçimler sürecini değerlendirirken, gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik beklentileri de dile getirdi.

BTB Başkanı Gündüzalp, Ülke olarak yapısal sorunlara odaklanmalıyız!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp yaptığı açıklamada, geride bıraktığımız seçimler sürecini değerlendirirken, gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik beklentileri de dile getirdi.

Türkiye’nin çok zor bir süreçten geçtiği dönemde, genel seçim ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini büyük bir demokratik olgunluk içerisinde atlatmayı başardığını, örnek bir demokrasi sınavı verdiğini, seçmenin hür iradesini sandığa yansıttığını vurgulayan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Her seçim sonrası kullanılan klasik bir laf olsa da, en doğru tanımlama gibi, ‘seçim bitti, geçim telaşı başladı diyoruz…’ ifadelerine yer verdi.

‘Yorucu bir seçim gündeminin ardından Türkiye’nin ve kentimizin artık esas meselelerine eğilmesi, yapısal sorunlarına odaklanması, yeni dönemde önümüzdeki beş yıllık süreçte tüm enerjimizi bu problemlerin çözümüne harcamalıyız’ çağrısında bulunan Gündüzalp, “Seçim bitti, geçim derdi’ tanımlaması da net bir şekilde ortaya koyuyor ki; sorunlarımızın temeli ekonomik meseleler. Hele tarım ve tarıma dayalı hayvancılık sektöründeki yapısal problemlerin çözümü için atılacak adımlar, geleceğimiz için büyük önem, hayati değer taşıyor” dedi.

Önümüzdeki yıllarda da, gerek dünya koşulları, içinde bulunduğumuz zor, sıkıntılı süreçler, Gıda’nın stratejik değerini daha da artıracağına dikkat çeken Gündüzalp, “Öyleyse; adeta ses bayrağımız haline gelen, üretim gerçeğini bir kez daha hatırlatıyor, yine altını çiziyoruz. Sloganvari söylemlerden öte, içini dolduracağımız bir üretim hamlesi, üretim seferberliği Türkiye’yi ve Burdur’umuzu çok daha ileriye taşıyacaktır” şeklinde konuştu.

‘Planlı üretim, olmazsa olmaz’ diyen Gündüzalp, açıklamasını şe şekilde sürdürdü, “‘Üretim, üretim, üretim, başka çaremiz yok!’ Tarımsal üretim, hayvancılık ve gıda sektöründeki gelişmeler, partiler üstü, siyaset üstü bir bakış açısıyla ele alınması gereken temel konu başlıkları olmalıdır. Çiftçimizin, üreticimizin öncelikli sorunları belli. Girdi maliyetleri sorununun kalıcı bir biçimde çözüme kavuşturulması, üretici gelirlerinin artırılması, tüketici erişimini kolaylaştıran bir sistemin işlerlik kazanması, ana beklentilerimiz. Seçimi kazanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da, 28 Mayıs gecesi yaptığı konuşmada, tarım bahsinde bu konulara değindi.

Artık; seçim bittiğine, geçim telaşı öne çıktığına göre, seçim sürecinde verilen sözlerin, yaklaşımların süratle hayata geçirilmesini bekliyoruz. Malumunuz dövizdeki hareketlenmeler, yine tarımda girdi fiyatlarına olumsuz yansıyacaktır. Girdi maliyetlerinde bu kısırdöngünün, açmazın kalıcı bir şekilde çözülmesi en büyük beklentimiz. Kurban Bayramına da yaklaştığımız şu günlerde, yine yapısal anlamda ciddi sorunlarımız var. Tarım desteklerinin ve hâlihazırda açıklanmayan hububat fiyatların da acil bir şekilde açıklanması gerekiyor. Çünkü üreticimiz ürettiği ürünün fiyatı bilmek istiyor. Diğer taraftan, gıda enflasyonu en önemli tehdit olmaya devam ediyor... İşte; bu özetlemeye çalıştığımız sorunlar dizisinin güçlü bir iradeyle ele alınmasını, gündelik müdahaleler yerine geniş bir bakış açısıyla, gelecek planlamasını da içeren yaklaşımların sektörümüze hâkim olmasını umut ediyoruz.”
02/06/2023 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem
Yerel

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni yönetmeliği ile tarımsal üretimde planlama ve sürdürülebilirlik sağlanacak.

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, tarımsal üretimde güç katacak
Yerel

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, tarımsal üretimde güç katacak

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin açılmasını değerlendirdi.

Gündüzalp, Ankara'da Üretim ve Tarım İçin konuştu
Yerel

Gündüzalp, Ankara'da Üretim ve Tarım İçin konuştu

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Türkiye Ekonomi Şurası'na katılarak, tarım sektöründeki yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Burdur Ticaret Borsası, Yerli ve Milli Otomobil TOGG'u Gururla Teslim Aldı
Yerel

Burdur Ticaret Borsası, Yerli ve Milli Otomobil TOGG'u Gururla Teslim Aldı

Burdur Ticaret Borsası (BTB), yerli ve milli otomobil TOGG'u resmi olarak teslim aldı. BTB Başkanı Gündüzalp, gururla yeni otomobiliyle poz verdi.

Başkan Gündüzalp'in kızı dünya evine girdi
Yerel

Başkan Gündüzalp'in kızı dünya evine girdi

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp'ın kızının düğünü renkli ve coşkulu anlara sahne oldu.

Gündüzalp, Ankara'da çiftçi mağduriyetini dile getirdi
Yerel

Gündüzalp, Ankara'da çiftçi mağduriyetini dile getirdi

Başkan Ömer Faruk Gündüzalp, Ankara'da gerçekleştirdiği ziyaretlerde çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çözüm önerilerini dile getirdi.