Burdur

BTB Başkanı Gündüzalp açıkladı Kırsal ve Üretici Yok Sayılamaz!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, "Kırsal ve Üretici Yok Sayılamaz!" dedi.

BTB Başkanı Gündüzalp açıkladı Kırsal ve Üretici Yok Sayılamaz!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, yüce Türk milletinin 14 Mayıs 2023 tarihinde, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem milletvekili genel seçimleri için sandığa gideceğini ancak, Burdur ekonomisi için hayati derecede önemli bir yere sahip olan hayvancılık ve tarım alanında, Burdur milletvekili adaylarının bir çoğunun şuana kadar herhangi bir tarım/hayvancılık projesini kamuoyuyla paylaşmadığının altını çizdi.

Ekonomisinin %70’i tarım ve hayvancılık faaliyetine dayalı, kültür mantarı, Rezene, Anason, Haşhaş, sera, balık ve süt üretimiyle Türkiye’de ilk 10 içerisinde olan Burdur’un bu başarısının yadsınamaz bir gerçek olduğunu, bu başarıyı daha da artırmak için tarım ve hayvancılık projelerinin ön plana çıktığını ifade eden Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, yaklaşık 1 hafta önce 1 milletvekili adayı haricinde, diğer milletvekili adaylarından, Burdur tarım ve hayvancılığına yönelik şuana kadar herhangi bir proje açıklamasında bulunmadıklarını ifade etti.

Türkiye’de ekonomik girdi maliyetlerinden ve ayağı yere basan politikaların uygulanamamasından dolayı, tarım ve hayvancılığın arzulanan düzeye ulaşamadığını, hayvancılığın küçük aile işletmelerinden oluştuğunu, arazilerin dağınık ve parçalanmış olmaları, gerek tarımı gerekse hayvancılığa olumsuz yönde etkilediğini aktaran Gündüzalp, “Teknolojik gelişmelerin tam olarak yaygınlaştırılamaması nedeniyle tarım ve hayvansal üretimde verim düşmekte, maliyetler giderek yükselmektedir. Ayrıca doğal kaynağımız olan toprak, yeterince korunamamakta, tarım arazileri yapılaşmaya açılmaktadır” dedi.

Günümüzde gıdanın, önemli bir sermaye birikim yolu haline geldiğini vurgulayan Gündüzalp, “İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan gıda ve tarım stratejik öneme sahip. Bu nedenle yerli ve milli üretimi artırmak ve dışa bağımlılıktan ülkemizin önceliğidir. Tarımda sektörel sorunların çözülmesi, kırsalda yaşam standardının yükseltilmesi, kadın ve genç nüfusun üretime teşvik edilmesi zorunluluk haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Tüm bu gıda, tarım gerçeğinin çok net bir şekilde bütün çıplaklığıyla göz önünde bulunduğunu aktaran Gündüzalp, şu şekilde konuştu: “Gerek küresel gerek ülke geneli, bölgemiz ve Burdur'umuzda ortada iken, partilerin ve milletvekili adaylarının yürüttükleri seçim kampanyasında tarım ve hayvancılık konularını yeterince dile getirmemeleri, yoğunlaşmamaları üyelerimizi, üreticilerimizi üzmektedir. Borsa üyelerimiz, ilimizdeki sektör dinamikleri asıl sorunların, üretimin konuşulmamasından bir hayli rahatsızlar. Bu durumu, nedenlerini bize sormaktalar. Bu açıklamanın çıkış noktası, üyelerimizin duyduğu rahatsızlığı yansıtmak, kamuoyunun dikkatine sunmaktır. Hiç kimsenin kırsalı, üreticileri yok saymaya hakkı yoktur."

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

BTB Başkanı Gündüzalp; Ulusal Süt Konseyi daha aktif olmalı!
Yerel

BTB Başkanı Gündüzalp; Ulusal Süt Konseyi daha aktif olmalı!

Başkan Ömer Faruk Gündüzalp, hafta sonu Burdur’a gelen Bakan Vahit Kirişçi’den, süt fiyatı, süt teşviki ve Ulusal Süt Konseyi’nin daha aktif hale getirilmesi için destek istedi.

Burdur'da Bakan Kirişçi ziyareti öncesi sektör temsilcileri toplandı
Yerel

Burdur'da Bakan Kirişçi ziyareti öncesi sektör temsilcileri toplandı

Bakan Vahit Kirişçi'nin Burdur ziyareti öncesi Başkan Ömer Faruk Gündüzalp Başkanlığında sektör temsilcileri bir araya gelerek sektör değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümündeyiz
Yerel

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümündeyiz

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü dolasıyla mesaj yayınladı.

Başkan Gündüzalp'ten deprem bölgesinde tarımsal üretim vurgusu
İş Dünyası

Başkan Gündüzalp'ten deprem bölgesinde tarımsal üretim vurgusu

Başkan Ömer Faruk Gündüzalp, Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği genel kurulunda Deprem bölgelerinde tarımsal üretim devam etmesi gerektiğini söyledi.

BTB Başkanı Gündüzalp: Aç Kalmamak İçin Tarımın Sürekliliği Şart!
İş Dünyası

BTB Başkanı Gündüzalp: Aç Kalmamak İçin Tarımın Sürekliliği Şart!

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 2022 yılı değerlendirmesi ve 2023 yılı beklentilerini içeren bir açıklama yaptı.

Başkan Gündüzalp'ten yerli üretim mesajı
Yerel

Başkan Gündüzalp'ten yerli üretim mesajı

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, 'Yerli malını kullanmak için yerli malını üretmek lazım' dedi.