Antalya

Batı Akdeniz bölgesinde kan stokları yüzde 50 düşüş

Antalya, Burdur ve Isparta kapsayan Batı Akdeniz bölgesinde kan stokları yüzde 50 oranında düştüğüne dikkat çeken Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Tufan Ertop, "Türkiye’de her 4 saniyede 1 kişinin kana ihtiyacı oluyor.

Batı Akdeniz bölgesinde kan stokları yüzde 50 düşüş

Antalya, Burdur ve Isparta kapsayan Batı Akdeniz bölgesinde kan stokları yüzde 50 oranında düştüğüne dikkat çeken Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Tufan Ertop, "Türkiye’de her 4 saniyede 1 kişinin kana ihtiyacı oluyor. Ortalama bir günde 400-500 civarında kan bağışına ihtiyacımız var. Tek bir kan bağışlıyla 3 kişinin hayatı kurtulabilir. Ramazan ayına girmeden stoklarımızı yukarıda tutmamız gerekir" dedi.
Kış şartlarının hayatı iyice zorlaştırmasından önce kan stoklarını belirli bir seviyenin üzerine çıkarmayı ve düzenli bağışı özendirmeyi hedefleyen Kızılay, ülke çapında “Birbirimize candan bağlıyız” sloganı ile büyük bir kan bağış kampanyası başlattı. Antalya, Burdur ve Isparta kapsayan Batı Akdeniz bölgesinde ise kan stokları yüzde 50 oranında düştü. Ekipler Ramazan ayının yaklaşmasıyla stokların daha da aşağı düşmemesi için harekete geçti. Batı Akdeniz bölgesinde 2023 yılında 134 bin 175 torba kan toplanırken bu bağışlardan kullanılabilir olan bağışların tamamının hastanelere sevki gerçekleştirildi.

“Türkiye’de her 4 saniyede 1 kişinin kana ihtiyacı oluyor”


Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Tufan Ertop, “18 bölge ve 69 kan bağış merkezi olarak ülke çapında “Birbirimize candan bağlıyız” sloganıyla kampanya başlatıldı. Kan stoklarımızda bir azalma mevcut. Özellikle kış aylarında yaşanan hava şartları kan bağışlarında bir düşüşe neden oluyor. Bu düşüş hastalarımıza da yansıyor, stoklarımızı belirlenen seviyeye çıkarmak için bu kampanya başlatıldı. Türkiye’de her 4 saniyede 1 kişinin kana ihtiyacı oluyor. Şu anda biz bu röportajı verirken dakikalar içerisinde yüzlerce kişinin kana ihtiyacı olacak. 4 saniyede bir kişinin kana ihtiyacı olduğunu düşünecek olursak ülke genelinde ne kadar kan bağışına ihtiyacımız olduğu aşikardır” dedi.

“Tek bir kan bağışlıyla 3 kişinin hayatı kurtulabilir”


Vatandaşların bazı kan gruplarını çok bulunduğunu düşünerek kan vermekten kaçındığını belirten Ertop, “Şu da unutulmamalıdır ki hastanelerde en fazla bağış verilen kişiler de bu gruba ait hastalardır. Grubunuzun ne olduğundan bağımsız olarak çok fazla bağışa ihtiyaç var. Kan bağışının yaz ya da kış olmak üzere bir farkı yok. Kişinin sağlığı açısında endişe edilecek bir durum da yok. Vatandaşlarımız soğuk havalarda dışarı çıkmaya gıpta ettikleri için bağışlar düştü. Tek bir kan bağışlıyla 3 kişinin hayatı kurtulabilir. Ramazan ayında da bağışlar düşüyor, Ramazan ayına girmeden stoklarımızı yukarıda tutmamız gerekir. 2023 yılında Batı Akdeniz kan toplama merkezi olarak 134 bin 175 torba kan topladık. Bunun kullanabilir olanlarının tamamını hastanelere sevk ettik. Ortalama bir günde 400-500 civarında kan bağışına ihtiyacımız oluyor. Ocak ayı içerisinde 10 bin kan bağışının üzerine çıktık. Antalya bölgesinde stoklarımızda ise yüzde 50’ye yakın bir düşüş var” ifadelerine yer verdi.

"Herkesi kan bağışına davet ediyorum"


Kan bağışında bulunan Nuran Aslan, ”Herkesi kan bağışına davet ediyorum. Eşim 12 defa bağışladı, kan vermekten dolayı mutlu oldum” dedi. Uğur Çelik ise şu ifadelere yer verdi:
“Nüfusumuz çok kalabalık kan ihtiyaçlarımız artabiliyor. Elbet bir gün bizim de kana ihtiyacımız olacak, böyle kurumların her zaman kana ihtiyacı var. Herkes kan bağışında bulunsun.”

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Muratpaşa'da komşu Buluşmaları başlıyor
Yaşam

Muratpaşa'da komşu Buluşmaları başlıyor

Antalya’da Muratpaşa Belediye Başkan Ümit Uysal, ‘Komşu Buluşmaları’na Güzeloba Mahallesi’yle başlıyor. İlk buluşma, 28 Şubat Çarşamba, 18.00’de mahallenin kapalı pazar yerinde gerçekleşecek.

Yeni Osmanlı Yörükleri istedi Tütüncü yaptı
Yerel

Yeni Osmanlı Yörükleri istedi Tütüncü yaptı

Kepez Belediyesi, Başköy Mahallesi’nde, yapı ömrünü tamamlayan hizmet binasının yerine, her kesimin taleplerini karşılayacak modern bir bina inşa etti.

Başkan Uysal, ‘Büyük fırsatlar var’
Yerel

Başkan Uysal, ‘Büyük fırsatlar var’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Özbek’i ziyaretinde “Antalya'mızda atılım sağlayacak çok iş var.

Konyaaltı’nda Kadın Oyunları Festivali başlıyor
Yaşam

Konyaaltı’nda Kadın Oyunları Festivali başlıyor

Konyaaltı Kadın Oyunları Festivali 6-10 Mart’ta seyirciyle buluşuyor. Kadınları konu alan tiyatro oyunlarının yer alacağı festival, Türkiye’nin ve Avrupa’nın kadın temalı tek tiyatro festivali olma özelliği taşıyor.

Tütüncü: Gerçek belediyecilik AK Parti’nin işidir
Yaşam

Tütüncü: Gerçek belediyecilik AK Parti’nin işidir

Aksu Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, “Aksu’da bilir, Antalya’da bilir. Gerçek belediyecilik AK Parti’nin işidir.” dedi.

Tütüncü, Antalya’nın ‘Altın Çağı’ projelerini açıklayacak
Yerel

Tütüncü, Antalya’nın ‘Altın Çağı’ projelerini açıklayacak

Cumhur İttifakı’nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, Antalya’yı altın çağına taşıyacak 200’ün üzerindeki projeyi 29 Şubat’ta kamuoyuna açıklayacak.