Araç sahipleri bu habere kızabilir

Resmi gazetede duyurulan kararla araç sahiplerine kötü haber geldi. Kararla birlikte yeni zamlar da kendisini gösterdi.

Araç sahipleri bu habere kızabilir

Artan enflasyon ve genel zamların etkisiyle, vatandaşlar zorlu bir döneme girdi. Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar, kasko ve poliçe ücretlerindeki yükselişlerle birlikte araç sahiplerini büyük ölçüde etkiledi ve birçok kişi bu durumdan oldukça rahatsız oldu.

Bu zam yağmuru devam ederken, araç sahiplerini daha da üzecek bir haber geldi. 29 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete'de, araç muayeneleriyle ilgili önemli bir karar duyuruldu ve bu karara göre TÜVTÜRK, yeni bir döneme giriş yapacak.

Cumhurbaşkanlığı'nın kararıyla, TÜVTÜRK tarafından yürütülen motorlu araçların teknik şartlara uygunluğunun tespiti için yapılan araç muayeneleri hizmeti, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından özelleştirilecek. Bu karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamındaki araç muayene hizmeti, özelleştirme sürecine dahil edildi. Bu süreçte işletme hakkı verilmesi, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi, gelir ortaklığı modeli ve diğer uygun hukuki adımların kullanılması tahmin ediliyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ihale dokümanlarında ve sözleşmelerde yer alacak hususları birlikte belirleyecek. Kamu hizmetinin kesintisiz devamını sağlamak amacıyla, özelleştirme işlemlerinin 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.

Karar, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'un 3. maddesi ve 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin geçici 8. maddesi uyarınca alındı.

2021 yılında yapılan düzenleme ile araç muayene ihalesi için imtiyaz sözleşmesinin bitiş tarihinden en az 5 yıl önce gerekli plan, proje ve altyapı çalışmalarının başlatıldı. Yeni ihalenin en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması kararlaştırıldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın araç muayene hizmetlerini özelleştirme kapsam ve programına dahil etmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

SON TARİH 15 AĞUSTOS 2027

2021 yılındaki düzenlemeyle, araç muayene ihalesi için imtiyaz sözleşmesinin bitişinden en az 5 yıl önce planlama, proje ve altyapı çalışmalarının başlatılması ve yeni ihalenin en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması gerektiği belirlendi.

2024 YILI ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ

2024'te geçerli olan araç muayene ücretleri şöyle:

Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için 927,60 TL; otomobil, minibüs, kamyonet, römork, yarı römork ve arazi taşıtları için 1.821,60 TL; kamyon, tır, çekici ve otobüsler için ise 2.432,40 liradır. Özelleştirmeyle birlikte, bu ücretlerin artması öngörülüyor.

kaynak: gün boyu gazetesi

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bucak'ta araç yangını! Ekipler seferber oldu
Yaşam

Bucak'ta araç yangını! Ekipler seferber oldu

Burdur Antalya karayolu üzerine meydana gelen araç yangını sonrasında ekipler sevk edildi. Detaylar haberimizde...

Bucak'ta Araç Yangını! Park Halinde Yandı
Yaşam

Bucak'ta Araç Yangını! Park Halinde Yandı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen araç yangını sonrasında araç kullanılamaz hale geldi. Detaylar haberimizde...

Burdur'da araçta uyuşturucu ele geçirildi, 4 kişi tutuklandı
Yerel

Burdur'da araçta uyuşturucu ele geçirildi, 4 kişi tutuklandı

Burdur'da emniyet ekipleri tarafından uyuşturucu operasyonunda, durdurulan bir araçta çıkan uyuşturucu maddeler sonrasında 4 kişi tutuklandı.

 Evden araca ateş etti! korku dolu anlar yaşandı
Yerel

Evden araca ateş etti! korku dolu anlar yaşandı

Burdur'un Bucak ilçesinde seyir halindeki otomobile, bir evin 3. katından silah sıkılması sonucunda, aracın camı kırıldı.

Burdur'da sıkı trafik denetimi
Yerel

Burdur'da sıkı trafik denetimi

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Birimleri tarafından 16-20 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılan trafik denetimlerinde 553 araç kontrol edildi.

Hepsinin sonunu getirecek! Devrim gibi icat! Seri üretime geçti
İş Dünyası

Hepsinin sonunu getirecek! Devrim gibi icat! Seri üretime geçti

Toyota, elektrikli araçlara alternatif olarak hidrojenle çalışan devrim niteliğinde bir motor geliştirdi. Motor, daha uzun menziller, daha hızlı yakıt ikmali süreleri sunarak ve sadece su yayarak otomotiv sektöründe devrim yaratıyor.