Antalya / Gazipaşa

Antalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreni

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla tören düzenlendi.

Antalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreni

Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla tören düzenlendi.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda resmi tören düzenlendi. Törene Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, Cumhuriyet Savcısı İbrahim Sakin, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Gazipaşa Kaymakamlığı çelenginin Atatürk büstüne sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise, Jandarma Astsubay Üstçavuş Halil Kapusuz tarafından yapıldı. Kapusuz, “Bugün burada vatanına göz diken düşmanlarına karşı en güç şartlarda savaşarak ölümlerin en büyük mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi anmak, onlarla övünmek, onlarla Türk milletinin ölümsüzlüğünü bir defa daha dünyaya haykırmak ve ebedileşen adları önünde saygıyla eğilmek için toplanmış bulunuyoruz” dedi.
“Türk’ün ulusal mücadele tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nde ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız” diyerek konuşmasını sürdüren Jandarma Astsubay Üstçavuş Halil Kapusuz, şöyle devam etti:
Çanakkale Zaferi, dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk milletinin belirleyici ve aktif rol oynadığı ve de kurtuluş mücadelemizin ilk meşalesinin tutuşturduğu yüce Türk milletinin başkomutanımız Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıkların zirve noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur. Tarih boyunca gurur, inanç ve istekle mücadele ederek şu anlaşan katan bir devir açıp bir devir kapayan, Milletin sinesinde ölümsüzleşen, Kalplerin imanla ve sorumluluk aşkıyla dolu olarak vatan ve hürriyet uğruna Pilevne, Dumlupınar, Çanakkale, Sakarya, saymakla bitmez daha nice vatan toprağında canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıyoruz. Bağımsızlığımızı ve hürriyetimi şehitlerimize borçluyuz. Şehitler olmayan bir ülkenin geçmişi olmadığı gibi geleceği de olamaz. Biz de aziz şehitlerimizin bıraktığı eserleri sonsuza kadar yaşatacağımıza söz veriyoruz. Andolsun ki dünya var olduğu müddetçe Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Sizleri hayatımız boyunca severek ve sizlere layık olmak için ömrümüzü feda etsek, yine de hakkınızı ödeyemeyiz. Aziz şehitlerimiz. Sizler bayrağımıza renk oldunuz, bu toprakları kanlarınızla sulayarak bizlere vatan yaptınız. Ölümsüzleşen adlarınız tarihe yazıldı. Bugün gönlümüzde oluşan duygu; yas ve üzüntü değil, gururdur iftihardır, mutluluktur. Sizler ölmediniz daima içimizde yaşayacaksınız. Ruhlarınız şad olsun. Kutsal vatan topraklarını, canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimiz, yattıkları yerlerde şunu hissetmelidir ki; temiz kanlarıyla sağladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.
Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan resmi törenin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Gazipaşa Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gazipaşa Fen Lisesi tarafından hazırlanan 18 Mart Tratoryosu, salonda bulunanlar tarafından ilgiyle izlendi.
Programın ardından protokol üyeleri tarafından Korubaşı Mahallesi Canavarcık Mezarlığı’nda iehit Süleyman Gür’ün ve Beyobası Mahallesi Karakısık Mezarlığı’nda şehit Ahmet Şen’in kabirleri ziyaret edildi. Kabirleri sulayıp, çiçek bırakan protokol üyeleri, şehitler için dua etti.

Antalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreniAntalya Gazipaşa’da 18 Mart Şehitleri Anma töreni

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Şuhut’ta Çanakkale Deniz Zaferi töreni
Yerel

Şuhut’ta Çanakkale Deniz Zaferi töreni

Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 108. yıl dönümü dolayısıyla tören yapıldı.

Bolvadin'de şehit aileleri ve gaziler unutulmadı
Yerel

Bolvadin'de şehit aileleri ve gaziler unutulmadı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde Afyon Bolvadin Kaymakamlığınca ilçe merkez, belde ve köylerinde bulunan bütün şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek verildi.

Burdur'da 18 Mart Şehitleri anma programı
Yerel

Burdur'da 18 Mart Şehitleri anma programı

Burdur'da Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda anma programı düzenlendi.

Isparta'da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü
Yerel

Isparta'da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü

Isparta’da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla anıldı

Burdur'da şehitlerimiz kabirleri başında dualarla yad edildi
Yerel

Burdur'da şehitlerimiz kabirleri başında dualarla yad edildi

Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Burdur Şehitliğinde tören düzenlendi.

Bucak'ta şehitler unutulmadı; Çanakkale Zaferi'nin 108. yıldönümünde dualarla anıldı
Yerel

Bucak'ta şehitler unutulmadı; Çanakkale Zaferi'nin 108. yıldönümünde dualarla anıldı

Burdur'un Bucak ilçesinde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla programlar düzenlendi. İşte detaylar...