Geçmişi milattan önce 3000’li yıllara kadar uzanan ve Türkiye’nin önemli antik kentlerinden Perge Antik Kenti’nin stadyum alanında 2018 yılında başlayan kazılar tamamlandı. Gladyatör dövüşleri ve hayvan avlarının yapıldığına dair arkeolojik bulguların rastlandığı alanın, Aspendos’a alternatif yeni bir gösteri merkezi olması planlanıyor.
Günümüze ulaşmış en büyük ve önemli antik yerleşimlerden biri olmasının yanında, kazılarda tespit edilen kalıntılar ve eserlerin uygarlık tarihindeki önemi nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Perge Antik Kenti’nde, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik stadyumları arasında bulunan stadyum alanının 5 bin kişilik kısmı açıldı. Perge Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Dönmez, stadyumda tamamlanan kazı çalışmalarının 2018 yılında Antalya Müzesi öncülüğünde başladığını dile getirdi.
Kazı sorumluluğunun 2020 yılında İstanbul Üniversitesi’ne geçmesiyle kazılara devam edildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Dönmez, şu şekilde devam etti:
"Bu arenayı tamamlamak istedik, çünkü bu alanın oldukça özel bir yapısı var. Özellikle antik dönemde gladyatör dövüşlerinin ve hayvan avlarının yapıldığı özel bir amfi tiyatroya dönüştürülmüş aslında. Biz de bu yapının bütün mimari verisini ve dokusunu net olarak görmek için, alandaki çalışmayı tamamlamak istedik. Alan yaklaşık 5 bin kişilik bir kapasiteye sahip. Stadyumun tamamı 30 bin kişilik, ancak açılan bölümün özellikle arena kısmı gösteriler için de çok uygun bir alan. Aspendos’ta bildiğiniz gibi bir tiyatro var, bir tiyatronun dışında Antalya’ya böyle bir yeni bir gösteri alanı da kazandırmak istiyoruz arkeolojik bulgular dışında."
Mimari olarak da önemli bulgulara rastladıklarına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Dönmez, bulguları bilim dünyasına aktaracaklarını kaydetti. Dönmez, "Hayvanların saklandığı alanları hayvan hücrelerini ortaya çıkardık. Ve bu hücrelerde hayvanların arenaya nasıl salındığı bağlamında oldukça yeni bulgular elde ettik. Bunlar arkeolojik mimaride oldukça yeni bulgular oldu. Arenanın tam ortasında kare kaydı blokları yer almakta devşirme, bunlar üzerine araştırmalar yürüttük. Şu anki bulgularımızla, imparatorluk döneminde bu alanda gladyatör dövüşleri ve hayvan avlarının yanı sıra öğle aralarında gösteri olarak idam cezalarının yapıldığını ortaya koyduk. Bunları da bilim dünyasında yayınlayacağız" diye konuştu.
30 bin kişilik stadyumun özelliklerine de değinen Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Dönmez, yapının çok iyi korunduğunu vurgulayarak, antik kentin ziyaretçi sayısının her yıl arttığını dile getirdi. Dönmez, "Yapıdaki kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra gerek arkeolojik gerekse Kültür alanında Antalya'ya çok büyük bir faydası olacağını düşünüyoruz. Antik kentimizin, pandemi döneminden bu yana ziyaret eden kişi sayısı artıyor, 2022 yılında 142 bin kişiyken 2023 yılında 150 bine yükseldiğini gördük" dedi.
10 yıldır geri dönüşüm işi ile uğraştığını belirten Tuncer Pelit, çöpte en çok da parası uğruna çalıştıkları ekmekle karşılaşınca üzüldüğünü belirtti. "60-70 bin TL’lik ürünün dörtte birini tüketip atıyorlar"
Antalya'da Kemer'de yaşanan kazada, ATSO Başkanı Ali Bahar ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Başkan Bahar'ın ölümü, Antalya'yı yasa boğdu.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Organize Sanayi bölgesi Başkanı Ali Bahar tekne kazasında hayatını kaybetti. Ali Bahar cenazesi ne zaman ve nereden defin edilecektir. Detaylar
Burdur Antalya karayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. Detaylar haberimizde...
AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Yunus Emre Coşkun, Elmalı-Korkuteli yol yapım çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini ve projeye katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iki başpehlivanı Yusuf Can Zeybek ve Mustafa Taş finalde güreşti. Kıran kırana geçen müsabakanın ardından rakibi Mustafa Taş’ı eleyen Yusuf Can Zeybek Kırkpınar’ın yeni başpehlivanı oldu. Yusuf Can Zeybek’e altın kemeri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz takarken, kupasını CHP Genel Başkanı Özgür Özel verdi. 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne Sarayiçi Er Meydanı'nda yapıldı.