Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gemilerin neden olduğu kirliliğin önlenmesine yönelik olarak kurulan ‘Elektronik Gemi Denetim Sistemi” denizi kirleten 35 deniz aracına 52 milyon 560 bin lira ceza uyguladı.
Büyükşehir Belediyesi tarafından, deniz sorumluluk alanı olan Antalya körfezinde doğuda Aksu Beşgöz Deresi ve batıda Göynük Çayı arasındaki 320 kilometrekarelik alanda deniz kirliliğine yönelik gece gündüz denetim faaliyetleri yürütülüyor. Antalya'da deniz araçları kaynaklı kirliliğin 7/24 denetlenmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından Temmuz ayında hayata geçirilen Elektronik Gemi Denetleme Sistemi ile Akdeniz 22 noktada kurulan termal ve gece görüşlü kameralarla izleniyor. Merkezde sürekli ekranları kontrol eden ekipler, gemilerden kaynaklı kirliliğin tespitinde anında bölgeye sürat botlarıyla görevli personel sevk ediyor. Atığını boşalttığı belirlenen gemilere caydırıcı cezai işlem uygulanıyor. 2023 Temmuz -2024 Ocak ayı arasında deniz kirliliğine neden olduğu tespit edilen 35 deniz aracına toplam 52 milyon 560 bin lira ceza uygulandı.
Büyükşehir Belediyesi Deniz Kıyı Yönetimi Şube Müdürü Mustafa Yıldırım, Türkiye’de bir ilk olan teknoloji ile Antalya’nın denizini kirlilikten koruduklarına dikkat çekerek, "Takip ettiğimiz alan çok büyük olduğu için geleneksel yöntemler yerine ‘Elektronik Gemi Denetim Sistemi Merkezi’ hayata geçirildi. Deniz sahası gece gündüz yüksek çözünürlüklü kameralar ile takip edilip taranıyor. Kaydedilen görüntüler anlık olarak Elektronik Gemi Denetim Sistemi Merkezine aktarılıyor. Sintine boşalttığı tespit edilen gemilere ekiplerimiz tarafından kısa sürede müdahale ediliyor ve tutanakla ceza uygulanıyor, bir yandan da numuneler alınıyor. Şu ana kadar bu sistem sayesinde 52 milyon 560 bin lira ceza kesildi” diye konuştu.
Burdur İli Çavdır İlçe Entegre Hastanesinde çalışmalar süratle devam ediyor AK Parti Burdur İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çavdır ilçemize yapımına başlanan 10 yataklı ilçe entegre hastanesindeki çalışmaların hızla devam ettiği müjdesi verildi.
24 Temmuz Basın Bayramı'nda gerçekleşen Burdur Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel Kongresi'nde Kürşat Tuncel yeniden başkan seçildi. İşte kongre detayları ve yeni yönetim listesi. BGC'de Kürşat Tuncel, güven tazeledi
Çeltikçi'de ev yangını! Ev kullanılamaz hale geldi Burdur'un Çeltikçi ilçesi Cami Mahallesinde ev yangını çıktı. Çıkan yangın sonrasında ev kullanılamaz hale geldi.
Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı.
Karamanlı Ziraat Odası Başkanı Hasan Güz, sosyal medyada süt üreticilerinin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti. Süt fiyatlarındaki düşüş ve ödeme süresinin uzaması nedeniyle çiftçilerin yaşadığı zorlukları paylaştı.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere kapsamlı rehberlik hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi için Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'ndeki tanıtım standını ziyaret edin.