Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, fast-food, restoran gibi toplu tüketim yerlerinde kızartma yağı denetimi gerçekleştirdi. 295 personelin sahaya inerek gerçekleştirdiği denetimlerde işletmelerde kızartma yağları denetlenerek numuneler alındı. Alınan numunelerin laboratuvara gönderileceğini belirten Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Erdem Özmen, gelen sonuca göre ceza uygulandığını belirtti.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelindeki fast food restoranlarında kızartma yağı denetimi başlattı. 10 gün boyunca, toplu tüketim yerlerinde, kızartmalarda kullanılan katı ve sıvı yağlar incelenecek. Bu çerçevede talimatlar doğrultusunda harekete geçen Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, bir alışveriş merkezinde fast-food, restoran, kafe gibi toplu tüketim yerlerinde kızartma yağı denetimi gerçekleştirdi. Ekipler, işletmelerin hijyen belgesi, işletme kayıt belgelerini inceleyerek kızartmalarda kullanılan yağlardan örnekler aldı.
Denetimler hakkında açıklamalarda bulunan Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Erdem Özmen, “Biz yıl boyunda denetimlerimize devam ediyoruz. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda zaman zaman sektörel anlamda denetimler oluyor. Sayın Bakanımızın açıklamalarının ardından biz de harekete geçerek denetimlerimize başladık. Antalya’da 295 gıda kontrol görevlisi arkadaşımızla sahaya inerek bu denetimleri yapıyoruz. Denetimlerimizde kızartma yağı önceliğimiz arasına yer alıyor. Arkadaşlarımız önce cihazla kızartma yağını ölçüyorlar, değerler normal çıkmaz ise numune alarak laboratuvara gönderiyoruz. Çıkan sonuca göre de idari para cezası uyguluyoruz” dedi.
Özmen kontrollerde aranan kriterleri ise şöyle açıkladı:
“Kızartma yağı sıcaklığı 180 dereceden, polar maddesi 25’ten, asit değerimiz ise 2,5’tan az olacak. Bugün yapılan denetimlerde değerlerimiz normal çıktı, biz yine de laboratuvara göndermek üzere numune aldık.”
Kepez İlçe Tarım Müdürlüğünde Gıda Kontrol Görevlisi Esma Çevik ise, “Denetlediğimiz işletmelerin genel asgari hijyen kurallarına bakıyoruz. Gıda mevzuatına uygun mu faaliyet gösteriyor, onu kontrol ediyoruz. Kızartma yağlarının asit oranını, polar maddesini ölçüyoruz" ifadelerine yer verdi.
Burdur İli Çavdır İlçe Entegre Hastanesinde çalışmalar süratle devam ediyor AK Parti Burdur İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çavdır ilçemize yapımına başlanan 10 yataklı ilçe entegre hastanesindeki çalışmaların hızla devam ettiği müjdesi verildi.
24 Temmuz Basın Bayramı'nda gerçekleşen Burdur Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel Kongresi'nde Kürşat Tuncel yeniden başkan seçildi. İşte kongre detayları ve yeni yönetim listesi. BGC'de Kürşat Tuncel, güven tazeledi
Çeltikçi'de ev yangını! Ev kullanılamaz hale geldi Burdur'un Çeltikçi ilçesi Cami Mahallesinde ev yangını çıktı. Çıkan yangın sonrasında ev kullanılamaz hale geldi.
Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı.
Karamanlı Ziraat Odası Başkanı Hasan Güz, sosyal medyada süt üreticilerinin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti. Süt fiyatlarındaki düşüş ve ödeme süresinin uzaması nedeniyle çiftçilerin yaşadığı zorlukları paylaştı.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere kapsamlı rehberlik hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi için Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'ndeki tanıtım standını ziyaret edin.