Antalya / Alanya

ALKÜ’ye TEKMER kuruluyor

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesine (ALKÜ) Teknoloji Merkezinin (TEKMER) kurulması için yapılan girişimler sonucunda gerekli olan 5,7 milyon TL’lik destek, KOSGEB tarafından sağlandı.

ALKÜ’ye TEKMER kuruluyor

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesine (ALKÜ) Teknoloji Merkezinin (TEKMER) kurulması için yapılan girişimler sonucunda gerekli olan 5,7 milyon TL’lik destek, KOSGEB tarafından sağlandı.
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkı sağlama konusundaki çabalarını artırarak sürdürüyor. Bu çerçevede, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan tarafından üniversitenin inovasyon ve teknoloji alanındaki yeteneklerini geliştirmek ve bölgesel kalkınmaya destek olmak amacıyla ALKÜ Teknoloji Merkezinin (TEKMER) kurulması için girişimler başlatıldı. TEKMER’in kurulması için gerekli olan maddi destek ise Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) talep edildi. Maddi desteğin sağlanması için projenin detaylarını inceleyen KOSGEB’den müjdeli haber geldi. KOSGEB, ALKÜ’ye TEKMER kurulması için 5,7 milyon Türk lirası tutarında destek sağlayacağını duyurdu.

“Fikirler ve projeler TEKMER’de hayat bulacak”
ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, TEKMER’in kurulması için gerekli olan maddi desteğin KOSGEB tarafından sağlanacağı kararının büyük bir heyecan oluşturduğunu söyledi. Alanya’nın teknoloji alanında daha hızlı büyümesi için TEKMER’e ihtiyaç olduğunun altını çizen Rektör Türkdoğan, “ALKÜ’de öğrenim gören öğrencilerimizin proje ve fikirlerinin okurken hayat bulacağı TEKMER’i kurmanın heyecanını yaşıyoruz. Alanya’mıza ve bölgemize teknoloji alanında yeni bir soluk getirecek TEKMER için gerekli olan maddi imkân, KOSGEB tarafından sağlanacak. Ülkemizi ve bölgemizi yenilikçi projelerle büyütebilmek ve geliştirebilmek için TEKMER’i sürekli kendini yenileyen anlayışla hayata geçiriyoruz. KOSGEB tarafından sağlanan destekle TEKMER’in faaliyete geçmesi için girişimlere başladık. Önümüzdeki günlerde Alanya’mıza açılışın müjdesini vereceğiz” dedi.

“Bilim ve sanayi TEKMER’de buluşacak”
ALKÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Müdürü Doç. Dr. Bertan Beylergil konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “TEKMER; Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin yeni projesi olarak yazılım, medikal-biyoteknoloji ve makine-enerji alanlarına odaklanacak. Merkez, 120’ye yakın firmaya ev sahipliği yapmayı hedefliyor ve bu firmalara, teknoloji odaklı çeşitli sektörlerden girişimler olacak. TEKMER, bölge girişimcileri için bir inovasyon ve iş birliği 'hub'ı olarak işlev görecek ve öğrenciler, akademisyenler, yerel sanayiciler ve girişimciler için açık olacak. Merkezin amacı, 'küçük ve orta ölçekli işletmeler' ile 'start-up'lar için bir destek ve büyüme merkezi oluşturmak. Üniversitenin akademik ve araştırma altyapısı ile sanayi dünyasının ihtiyaçları TEKMER’de birleşecek, bu da bölgesel ve ulusal ekonomik büyümeye katkı sağlayacak. Bu vesileyle bu önemli projeye sağladıkları destekler için KOSGEB’e ve başvuru sürecinde verdikleri desteklerle projenin gerçekleşmesine katkı sunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Atıf Bayramoğlu ile emeği geçen herkese içten teşekkürlerimi sunarım” ifadelerine yer verdi.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Tütüncü, "Antalya’mız için gece gündüz bal arısı gibi çalışacağız”
Yerel

Tütüncü, "Antalya’mız için gece gündüz bal arısı gibi çalışacağız”

Muratpaşa Kızılarık Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, “Antalya’mız için önümüzdeki 5 yıl boyunca, gece gündüz adeta bir bal arısı gibi çalışacak, trafikten toplu ulaşıma, Kızılarık’tan Kırcami’ne kadar imar sorunlarını çözeceğiz.” dedi.

Başkan Böcek, “Yerelden kalkınmada model olduk”
Yerel

Başkan Böcek, “Yerelden kalkınmada model olduk”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınmada model olduğuna belirterek, “Antalya’da destek verdiğimiz kooperatif sayısını 53’e çıkarttık. Kooperatiflerimizin enerji maliyetlerini yüzde 80’ini karşılıyoruz. Kooperatiflere bu yıl 80 milyon TL bütçe ayırdık” dedi.

Antalya’da VoSahne coşkusu
Yaşam

Antalya’da VoSahne coşkusu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, VoSahne’nin “Müzik Şehrin Kalbinde Konseri”ne katıldı. Antalyalıların yoğun ilgi gösterdiği ve müzik dolu bir gün geçirdiği konserde Başkan Muhittin Böcek “Konserlerin iptal edilmediği günlerde buluşacağız” diye konuştu.

 Başkan Böcek Runtalya’da koştu
Spor

Başkan Böcek Runtalya’da koştu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Valisi Hulusi Şahin ile birlikte 19. Antalya Maratonu Runtalya’nın startını vererek, koşuya katıldı. Maratonda, 52 ülkeden 1600’ü yabancı toplam 9 bin 600 sporcu koştu. Dereceye girenlere ödülleri Vali Şahin ve Başkan Böcek tarafından verildi.

Akdeniz Üniversitesi’nde Bölge Üniversiteleri Rektörler Toplantısı Gerçekleştirildi
Yaşam

Akdeniz Üniversitesi’nde Bölge Üniversiteleri Rektörler Toplantısı Gerçekleştirildi

Akdeniz Üniversitesi’nde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında bölge üniversite rektörleri ile toplantı gerçekleştirildi.

Konyaaltı’nda özel öğrencilere deprem tatbikatı
Yaşam

Konyaaltı’nda özel öğrencilere deprem tatbikatı

Konyaaltı Belediyesi Destek Hizmetleri Sivil Savunma Ekipleri tarafından Dr. Günseli-Dr. Bülent Akınsal Özel Eğitim Ortaokulu ve Özel Eğitim Meslek Okulu’nda özel öğrencilere Deprem Haftası nedeniyle acil durum eğitimi ve deprem tatbikatı gerçekleştirildi.