Antalya

AKTOB Başkanı Kavaloğlu 'Temel eğitimde turizm dersi olmalı'

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, iç pazar olmadan dış pazar olamayacağını belirterek, turizm bilinci oluşturulması için temel eğitimde turizm dersi olması gerektiğini söyledi.

AKTOB Başkanı Kavaloğlu 'Temel eğitimde turizm dersi olmalı'

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, iç pazar olmadan dış pazar olamayacağını belirterek, turizm bilinci oluşturulması için temel eğitimde turizm dersi olması gerektiğini söyledi.

AKTOB tarafından yayınlanan aylık bültenlerin mayıs sayısı yayınlandı. Mayıs sayısında yurtiçi seyahat pazarına ilişkin veriler yer aldı. AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, iç turizme yönelik olarak yaptığı değerlendirmede, “Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, 26 yıldır düzenlenen, ülkemiz turizminin gelişmesine katma değerler sağlayan önemli bir organizasyon. Bu yıl da TÜROFED çatısı altında yönetim kurulu üyelerimizle birlikte fuara katılım sağladık. İş ortaklarımız, kamu ve özel sektör temsilcileri ile bir araya geldiğimiz fuarda iç pazarın durumu ve geleceğine yönelik çalışmalarımızı sürdürdük. Küresel ya da ulusal çapta yaşanan krizlerden en az etkilenen iç turizm, ülkelerin büyümesi yönünde en fazla destek sağladığı kaynak pazar. Bizim de birlik olarak, pandemi öncesinde dengeli olarak büyüyen iç pazar, büyük önem verdiğimiz hedef pazarlar içinde yer alıyor. 2022 yılı tüm dünyada toparlanma yılı olarak görünse de iç pazar için aynı olumlu verileri aldığımızı söyleyemeyiz” dedi.

"Ekonomik iyileşmeye paralel talep ivmesinde de iyileşme söz konusu olabilir"

Kavaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Artan konaklama maliyetlerinin iç pazara yansıması kaçınılmazdı. Bu durum, maliyet endeksli tatilciler için negatif yönde etki oluşturacak. Ekonomik iyileşmeye paralel talep ivmesinde de iyileşme söz konusu olabilir. Özellikle uzun mesafe uçuşların etkileneceği yönündeki gelecek öngörümüze mukabil, tüm ülkeler yurtiçi seyahat potansiyelini artırma yönünde girişimlerde bulunmaktadır.”

“Temel eğitimde turizm dersi olmalı”

Vatandaşları bu değerleri keşfetmeye yöneltecek bir turizm bilinci oluşturulması için temelden bir eğitim başlatılması gerektiğini belirten Kavaloğlu, “Dünyanın en büyük iç pazar payına sahip ülkeleri yine en büyük uluslararası gelişmelere sahip ülkeleridir. Dünya sıralamasında ilk 5 içine giren ülkemizde de paralel bir iç pazar büyümesini destekleyecek kampanya ve programlar için iş birlikleri geliştiriyoruz. Seyahat bilinci ve tatil kültürünün geliştirilmesi için sektör ve devlet işbirliği içinde çalışmalar yapıp, tatil alışkanlığının geniş bir kesime yayılması için TGA tarafından Türkçe hazırlanan tanıtım kanalları dijital olarak yayınlanmaktadır. Bakış açımız ’iç pazar olmadan dış pazar olamayacağı’ şeklindedir. Birliğimiz üyeleri ve yönetim kurulumuz bu bakış açısıyla iç pazarın geliştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürmektedir” açıklamasına yer verdi.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya’dan konutlar alan yabancılar  daireleri otel gibi işletmiş
Yaşam

Antalya’dan konutlar alan yabancılar daireleri otel gibi işletmiş

Yabancılara konut satışında 108 bine ulaşan Antalya’nın özellikle Alanya ve Konyaaltı ilçelerinde yabancıların toplu konut alımı yapıp bunu amacı dışında kullandığı görülüyor

AKTOB toplantısı Kemer’de yapıldı
Magazin

AKTOB toplantısı Kemer’de yapıldı

AKTOB toplantısı Kemer’de yapıldı Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) aylık toplantısı Kemer’e bağlı Göynük mahallesinde bulunan NG Phaselis Bay Otel’de yapıldı.

Antalya  CHP Belediye Başkan adayları hepbirlikte toptancı halinde
Yerel

Antalya CHP Belediye Başkan adayları hepbirlikte toptancı halinde

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Milletvekilleri Cavit Arı ve Aliye Coşar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Adayı Muhittin Böcek, İlçe Başkanları, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkan Adayı Mesut Kocagöz, Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Menderes Dal ve yönetim birlikte Antalya Toptancı Hali'ni ziyaret ettiler. Hal esnafları ile bir araya geldiler.

Süper bir yıldız doğuyor! Mehmet Başkan Bozkurt
Spor

Süper bir yıldız doğuyor! Mehmet Başkan Bozkurt

Antalya Manavgat belediyesi nin Türk güreşine armağan ettiği isim İnanılmaz yetenekli, Hızlı, Karışık ve kararlı... Minder, Yağlı fark etmiyor âdeta bir makina! Afyon'da yapılan Türkiye Şampiyonasında Show yaptı şampiyon oldu...

Dr. Sıdıka Birgül Tezcan, Korkuteli İlçe sağlık müdürü olarak atandı.
Sağlık

Dr. Sıdıka Birgül Tezcan, Korkuteli İlçe sağlık müdürü olarak atandı.

Korkuteli İlçe Sağlık Müdürlüğünde görev değişimi yaşandı. Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican’ın Antalya’ya atanmasıyla haberin devamı için

Başkan Böcek  Projelerini tanıttı
Yerel

Başkan Böcek Projelerini tanıttı

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek, basın mensuplarıyla proje tanıtım toplantısında bir araya geldi. 77 projeyle yola çıktıklarını, 182 proje tamamladıklarını söyleyen Başkan Böcek, 132 yeni projenin de tanıtımını yaptı.