Aboneliği olan vatandaşlara duyuruldu! Sistem değişti

Zorunlu deprem sigortası (DASK) uygulaması, yerini Zorunlu Afet Sigortası'na (ZAS) bırakıyor. ZAS sadece depremleri değil, sel, orman yangını gibi tüm doğal afetleri de kapsayacak. Zorunlu Afet Sigortası ile ilgili tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Aboneliği olan vatandaşlara duyuruldu! Sistem değişti

Türkiye'de zorunlu deprem sigortası (DASK) uygulaması, yerini Zorunlu Afet Sigortası'na (ZAS) bırakmaya hazırlanıyor. Meclis'ten geçmesi beklenen torba yasa kapsamında, ZAS artık sadece depremleri değil, sel, orman yangını gibi tüm doğal afetleri de kapsayacak. Bu yeni düzenleme, aboneliği olan tüm vatandaşları ilgilendiriyor.

DASK GENEL MÜDÜRÜ DETAYLARI AÇIKLADI
Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü olan Selva Eren, torba yasa kapsamında zorunlu deprem sigortasının yerine Zorunlu Afet Sigortası’na (ZAS) geçileceğini resmen duyurdu.

Eren, ZAS’ın yeni bir vergi uygulaması olduğuna dair kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu dile getirerek, “ZAS’ın genel şartları ile vergi paketinin aynı torba yasa içinde yer alacak olması kafa karışıklığına neden oldu. Ancak ZAS’ın vergiyle yakından uzaktan herhangi bir alakası yok.” İfadelerini kullandı.

Eren açıklamasında ayrıca, ZAS’ın ilk üç yılında devlet desteği alacağını da vurgulayarak, “Bu yeni ürünle ilgili olası hasarlarda devlet destek sağlayacak. Buna koruma desteği de diyebiliriz. Bu açıdan değerlendirildiğinde, ZAS vatandaşların üzerinde ek bir maliyet oluşturmayacak, aksine çok kapsamlı bir poliçeyi devlet desteği ile almış olacaklar” şeklinde konuştu.

DASK kalkıyor yerine ZAS Geliyor
6 Şubat Depremleri ile birlikte ülkemizin yapı stokunun kötü olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte yeni önlemler ve hızla dönüşüm projeleri oluşmaya başladı. Daha önce doğal afetlere karşı önlem amaçlı yapılan sigorta DASK (Doğal Afet Sigortası) gelecek yıl içerisinde değişecek gibi görünüyor.

Yeni adı Zorunlu Afet Sigortası olacak
Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK’ın konut ve iş yerine yönelik deprem sigortası şartları değişiyor. Zorunlu Deprem Sigortasının yeni adı zorunlu afet sigortası ZAS olacak. Hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Konutun yanı sıra artık eşyalar da sigortalanacak.

6 Şubat depremlerinin ardından bölgedeki konutların yarıya yakını zorunlu deprem sigortası kapsamında olduğu için konut hasarlarının çoğunu DASK ödedi.

Nitekim son verilere göre DASK, deprem bölgesinde hasarlı 577 binden fazla konut için toplam 30 milyar liranın üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirdi. Deprem, hem DASK tarafında hem de zorunlu deprem sigortasının üzeri için yaptırılan konut paket poliçelerindeki bazı sorunları ve eksiklikleri de ortaya çıkardı. Önümüzdeki günlerde DASK’taki değişiklikler yayımlanarak, kamuoyuna duyurulacak. ,

Neler Değişti ?
Yeni düzenlemeye göre zorunlu afet sigortası (ZAS) hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Eşyalar da artık sigorta kapsamında olacak. Teminat bedeli iki katına çıkacak. Şu anda 3 bin 16 lira olan metrekare teminat bedeli 6 bin liraya yükselecek. Teminatlar da enflasyona endeksli olarak her ay artacak. Yeni düzenleme ile teminat iki katına çıkıp, enflasyona endeksli olacağı için artık zeyilname sorunu diye bir sorun da yaşanmayacak. Yeni düzenlemenin Torba Yasa ile uygulamaya girmesi bekleniyor.

kaynak: Halk Tv

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Kocaaliler Belediyesi logosunda değişikliğe gitti
Yaşam

Kocaaliler Belediyesi logosunda değişikliğe gitti

Kocaaliler Belediyesi, incir, çelenk ve Milyos'u harmanlayan yeni logosuyla ilçenin kültürel ve doğal zenginliklerini gözler önüne seriyor.

Yağmurlar Kuzu göbeğine iyi geldi! 350 liradan satılacak
Yerel

Yağmurlar Kuzu göbeğine iyi geldi! 350 liradan satılacak

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde sağanak yağışlar Kuzu Göbeği mantarlarının çıkmasını hızlandırdı. Mantar toplayıcıları tarafından toplanan bu lezzetli mantarlar, 350 liraya satışa sunuluyor.

Başkan İlkay Güngör Av. Abdullah Bahadır Alperen'i ziyaret etti
Yaşam

Başkan İlkay Güngör Av. Abdullah Bahadır Alperen'i ziyaret etti

Başkan İlkay Güngör, MHP Disiplin Kurulu Başkanı Av. Abdullah Bahadır Alperen'i ziyaret etti, misafirperverliği için teşekkür etti.

Faton Peci ve Vali Öksüz bir araya geldi
Yerel

Faton Peci ve Vali Öksüz bir araya geldi

Kosova Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Faton Peci, Burdur'a bir ziyarette bulundu ve Vali Dr. Türker Öksüz ile tarım, ormancılık ve kırsal kalkınma konularında iş birliği geliştirmek için görüşmeler yaptı.

Elmalı Belediyesi'ne seslenen halk kaldırım sorununun kalkmasını istedi
Yerel

Elmalı Belediyesi'ne seslenen halk kaldırım sorununun kalkmasını istedi

Elmalı Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve yerel halk, bozuk kaldırımlar nedeniyle tepkilerini dile getirdi. Detaylar haberimizde...

Japon uzman Türkiye'yi uyardı! O iller tehlikede
Yerel

Japon uzman Türkiye'yi uyardı! O iller tehlikede

Yoshinori Moriwaki, Doğu Anadolu'dan Akdeniz'e uzanan fay hattında 7.5 büyüklüğünde deprem ve Mersin, Adana, Hatay'da tsunami riski olduğunu belirtti. Detaylar haberimizde...