Eğitim-Bir-Sen Burdur il Başkanı Murat Bulut yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı'nın birinci dönemi sona eriyor. Uzun ve yoğun bir çalışma döneminin ardından öğrencilere ve eğitim çalışanlarına iyi bir tatil dileriz. Ancak, bu ara tatil dönemi sadece dinlenmek değil, aynı zamanda eksikliklerin değerlendirilip tamamlanması için bir fırsattır.
Eğitim yöneticilerinden siyasilere, velilerden öğrencilere kadar herkes, yetki ve sorumlulukları dahilinde eksikleri tamamlamak, yeni işleri planlamak için bu ara dönemi bir fırsat olarak görmelidir. Bu süreçte bir dizi önemli adım atılarak eğitime millî bir ruh kazandırılması hedeflenmektedir.
Bu adımlar arasında köklü müfredat değişikliği, seçmeli dini derslerin dört yılda bir seçilmesi, öğrenci devam takibi, sınıfta kalmanın etkinleştirilmesi, velilerin okula randevu ile girişi, cep telefonu düzenlemeleri gibi konular yer alıyor. Bu adımların, eğitime ciddiyet getirilmesi ve öğretmenlerin işini kolaylaştırması beklenmektedir.
Eğitim çalışanlarının sorunları da ele alınmış; sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının sona erdirilmesi, kadroya geçişlerdeki sıkıntıların giderilmesi, sıra tayinleri ve yer değişiklikleri gibi konularda çözüm odaklı adımlar atılması talep edilmiştir.
Ayrıca, eğitimcilere yönelik şiddetin önüne geçilmesi için tedbirler alınması, eğitim kurumu yöneticiliğinin liyakat temelli bir meslek olarak yapılandırılması, temizlik ve güvenlik personeli açığına çözüm bulunması gibi konular vurgulanmıştır.
Eğitimin asıl amacının öğrencileri donanımlı yetiştirmek ve hayata hazırlamak olduğu vurgulanarak müfredatların güncellenmesi, eğitim altyapısının tamamlanması ve öğretmen eğitiminin gözden geçirilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Bu süreçte dikkat çeken bir diğer konu ise sokak köpeği sorunudur. Sokak köpeklerinin insanları tehdit ettiği ve özellikle çocuklara yönelik saldırıların arttığı belirtilerek yetkililerden bu konuda acil çözümler talep edilmiştir.
AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, Bucak Anadolu Lisesi ve diğer eğitim yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu. İhale tarihleri ve detaylar burada.
Antalya ili Korkuteli Nazlı İrfan Önal İmam Hatip Ortaokulu; İlçe birincileri çıkaran, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğrenci yerleştiren, 15 kişilik sağlıklı ve ferah sınıf ortamında, Yabancı Dil Ağırlıklı (İngilizce ) nitelikli bir eğitim ortamı sunmaktadır.
Bucaklı yazar Hasan Konu, Mehmet Hilmi Mutlu'nun hayatını ve anılarını kaleme aldı. Bu değerli yazı ile Mehmet Hilmi Mutlu'yu daha yakından tanıyın. Detaylar için tıklayın
Kayseri'de eğitim uçağının düşmesi sonucunda, iki pilot şehit oldu. Acı haber tüm Türkiye'yi hüzne boğarken, Kayseri Valiliğinden açıklama geldi.
Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen “Üçüncü Korkuteli Eğitim Şenliği” Kitap fuarı ile devam etti. 45 yayınevi, 39 yazarın, binlerce Kitap’ın yer aldığı kitap fuarı yoğun ilgi gördü.
Burdur'un Yeşilova ilçesinde 234 ilkokul öğrencisi, 2024-2027 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı doğrultusunda trafik kuralları ve güvenliği konusunda eğitim aldı.