Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel "Eğer bu yanlıştan dönülmezse Gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceğiz "

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel Daha önce de bu konuyla ilgili birçok kez basın açıklaması yapmıştık. Eğer bu yanlıştan dönülmezse, bu haksızlığa karşı gerekirse eylem hakkımızı kullanacağız. Gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceğiz. Bu haksızlık son bulmalıdır.

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel "Eğer bu yanlıştan dönülmezse Gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceğiz "

Tigat Okan Geçgel: Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel’in Basın Açıklaması

Değerli Basın Mensupları ve Kamuoyu,

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesinde, kamu kurumlarının Anadolu medyasına verdiği ilan bedellerinin kesilmesi ve gazete, dergi aboneliklerinin iptal edilmesi kararı kabul edilemez. Bu kararın akıl ve mantık ile izahı yoktur ve bu tür önlemler, demokrasiyi zayıflatmak, toplumu susturmak anlamına gelir.

Tasarruf tedbirleri adı altında medyanın gelirlerinin tırpanlanması, doğrudan doğruya medyayı yok etmek demektir. Medya, demokrasinin ve toplumsal bilincin bel kemiğidir. Özellikle yerel medya, halkın sesini duyurabilmesi, gerçekleri ortaya koyabilmesi ve kamuoyunu doğru ve tarafsız bilgilendirebilmesi açısından hayati bir rol oynamaktadır.

Bu tedbirlerin uygulanması, yerel medyanın finansal yapısını ciddi şekilde zayıflatacak ve birçok medya kuruluşunun kapanmasına neden olacaktır. Anadolu medyasının ayakta kalması, demokrasinin sağlıklı işlemesi için elzemdir. Bu nedenle, alınan bu kararlar derhal geri çekilmeli ve medyanın özgürce faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli tüm adımlar atılmalıdır.

Bu karar, sadece medya kuruluşlarını değil, aynı zamanda özgür ve bağımsız basına güvenen milyonlarca vatandaşı da mağdur edecektir. Medyanın susturulması, toplumsal şeffaflığı ve hesap verebilirliği ortadan kaldıracaktır. Medyanın görevi, kamuoyunu bilgilendirmek ve kamu adına denetim yapmaktır. Bu görevi engellemek, toplumun bilgiye erişim hakkını gasp etmektir.

TİGAD olarak, medyanın susturulmasına ve ekonomik olarak zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olduğumuzu ve bu tür kararların demokrasiye vurulmuş bir darbe olduğunu kuvvetle belirtmek istiyoruz. Bu süreçte, tüm medya kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini ve kamuoyunu, demokrasinin teminatı olan özgür basının yanında durmaya ve bu haksız karara karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz.

Daha önce de bu konuyla ilgili birçok kez basın açıklaması yapmıştık. Eğer bu yanlıştan dönülmezse, bu haksızlığa karşı gerekirse eylem hakkımızı kullanacağız. Gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceğiz. Bu haksızlık son bulmalıdır.

Yetkilileri acilen bu yanlıştan dönmeye ve medyanın özgürce faaliyet gösterebilmesi için gereken desteği sağlamaya çağırıyoruz. Medyanın susturulmasına yönelik her türlü girişim, demokrasimizin geleceğine yönelik bir tehdittir ve bu tehdide karşı durmak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Saygılarımla,

Okan Geçgel
Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Başkan Okan Geçgel Genelge Anadolu Medyasını yok eder
İş Dünyası

Başkan Okan Geçgel Genelge Anadolu Medyasını yok eder

Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Okan Geçgel’den Çok Sert Açıklama: "Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Tasarruf Genelgesi Anadolu Medyasını Yok Eder"

Batman Valisi Ekrem  Cenalp ; 50 yıllık  gecek planı yaptiķ
Yerel

Batman Valisi Ekrem Cenalp ; 50 yıllık gecek planı yaptiķ

Batman Valisi Ekrem Cenalp Yeni Nesil Gazetecilik Çalıştayı ve Batman Kültür gezisi proğramı dahilinde 81 ilin yerel basın temsilcilerini ağırladı. Valilik makamında basın mensuplarının sorularını cevapladı

TİGAD Avrupa'da  Temsilcilik Açtı
Türkiye

TİGAD Avrupa'da Temsilcilik Açtı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Avrupa ve Belçika temsilciliğinin açılışına, Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Okan Geçgel ve birçok önemli isim katıldı

 Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Okan Geçgel'den 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Açıklaması
Türkiye

Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Okan Geçgel'den 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Açıklaması

Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Okan Geçgel Tüm basın çalışanlarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü bir kez daha en içten dileklerimle kutluyor, gazetecilik mesleğini icra ederken yaşamını yitirenleri saygı ve minnetle anıyorum.

TİGAD Başkanı Geçgel, 'İsrail'in Filistin'e saldırıları terör faaliyetidir'
Yerel

TİGAD Başkanı Geçgel, 'İsrail'in Filistin'e saldırıları terör faaliyetidir'

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını terör faaliyeti olarak nitelendirdi.

Ulusal Medyanın Aksaray’a 34. İl Yıldönümü İlgisi
Yerel

Ulusal Medyanın Aksaray’a 34. İl Yıldönümü İlgisi

Aksaray’ın 34. İl olma programına Ankara ve İstanbul medyasının ilgisi damgasını vuracak.