Antalya

Turizm hedefi 55-56 milyar dolar

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Turizm gelirini 2028 yılında 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Turizm hedefi 55-56 milyar dolar

Turizm gelirini 2028 yılında 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “2019’daki 37 milyar dolar olan gelirimizi biz geçen yıl 46,5 milyar dolara çıkararak tarihi rekor kırdık. İnşallah bu yapacağımız çalışmalarla 55-56 milyar dolarlık bir turizm gelirine bu yıl ulaşacağız” dedi.

Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı’nın (TGA), 2023 turizm sezonu öncesi sektör temsilcileriyle yapılan toplantısında sektörün sorunları dinlenirken, tanıtım faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan dünyada en etkin, en geniş tanıtım yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Alpaslan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Türk Hava Yolları'nın uçuş yaptığı 200’ün üzerindeki noktanın tamamını biz hedef ülke, pazar ülke olarak görüp tamamında bu tanıtımları gerçekleştirmekteyiz. Diğer taraftan tüm global mecralarda yine Türkiye'nin tanıtımlarını gerçekleştirmekteyiz. Türkiye'nin turizm değerlerini sosyal medya üzerinden, etkin insanlar üzerinden tanıtımlarını gerçekleştirmekteyiz.”

“Kültür yolu festivalleri 81 ile yayılacak”

Türkiye'nin bir kültür markası olacak kültür yolu festivallerini tanıtım ajansıyla birlikte gerçekleştireceklerini belirten Alpaslan, “Beyoğlu Kültür Yolu, Başkent kültür yolu, Diyarbakır, Çanakkale bunları gerçekleştirdik. Çok güzel sonuçlarını gördük. Bunu 81 ilimize yayarak tüm Türkiye'de, tüm Anadolu'da turizmin, kültür anlamında da gelişmesini sağlayarak deniz, kum, güneşle birlikte İstanbul'un turizm değerleriyle beraber Türkiye'nin tüm turizm değerlerini hayata geçirerek dünyada gerçekten turizmde parlayan ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

2028 turizm hedefimiz 100 milyar dolar

Turizm gelirini 2028 yılında 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Alpaslan, “Türkiye açısından, istihdam açısından cari açığımızın kapatılması açısından, turizm sektörümüzün büyümesi açısından ne anlam ifade ettiğini en iyi sizler biliyorsunuz. Biz 100 milyar dolarlara ulaştığımızda artık Türkiye bir başka aşamaya geçmiş olacak. Bütün bunları gerçekleştirebilmemiz için de elimizde Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı gibi bir mekanizma olmadan bunu yapabilmemiz mümkün değil. Zaten bu üç yıllık süreçte de biz bunları görmüş olduk, yaşamış olduk” açıklamasına yer verdi.

“Tarihi rekor kırdık”

2022 yılında Türkiye’nin turizmde çok güzel bir yıl yaşadığını belirten Alpaslan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “2019 rakamlarına İspanya, İtalya, Fransa gelmeden biz 2019’daki rakamlarımıza geldik. Gelirde de bunun çok üstüne çıktık. 37 milyar dolar olan 2019’daki gelirimizi biz geçen yıl 46-46,5 milyar dolara çıkararak tarihi rekor kırdık. İnşallah bu yapacağımız çalışmalarla 55-56 milyar dolarlık bir turizm gelirine bu yıl ulaşacağız” dedi.

Turizm hedefi 55-56 milyar dolarTurizm hedefi 55-56 milyar dolarTurizm hedefi 55-56 milyar dolarTurizm hedefi 55-56 milyar dolarTurizm hedefi 55-56 milyar dolarTurizm hedefi 55-56 milyar dolarTurizm hedefi 55-56 milyar dolar

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor
Yerel

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor

Antalya'nın tarihi ve turistik merkezlerinden şemsiye kullanılarak gölgelendirildiği cadde, 2013 yılından bu yana yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında geliyor.

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak
Yerel

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak

Almanya’da yurt dışı rezervasyonu yapan her 5 turistten biri Türkiye’yi tercih ederken, Antalya ve çevresindeki birçok otel doluluk oranlarıyla dikkat çekiyor.

2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekti
Yerel

2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekti

Yazıcı, 2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekerek, '2023 yılı turizm sezonu, tüm ülke vatandaşlarında pik yaptığımız bir yıl olacak.' dedi.

Konyaaltı Sahili'ne 300 metre mesafede kıskandıran ucuz tatil
Yerel

Konyaaltı Sahili'ne 300 metre mesafede kıskandıran ucuz tatil

Turizm kenti Antalya’da daha ucuza tatil yapmak isteyenlerin merkezi karavanlar oldu. Konyaaltı Sahili'ne 300 metre mesafede kurulan karavanlarda yapılan tatiller görenleri adeta kıskandırdı.

Antalya'ya turist akıyor oteller neredeyse doldu
Yerel

Antalya'ya turist akıyor oteller neredeyse doldu

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi Antalya'da, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala turizm tesislerinde doluluk oranının yüzde 80’e yaklaştığı bildirildi.

Antalya'da konut kalmayacak Yabancılara satışta 1'nci sırada
Yerel

Antalya'da konut kalmayacak Yabancılara satışta 1'nci sırada

Yabancılara yapılan konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,7 azalarak 3 bin 415 oldu. Antalya'da ise birinci oldu.