Mardin

Mardin'in gençleri mühendislik basamaklarını tırmanıyor

Mardin Gençlik Merkezindeki yapay zeka atöylesinde gençler Teknofest'e hazırlanıyor.

Mardin'in gençleri mühendislik basamaklarını tırmanıyor

Mardin’de Gençlik Merkezinde bulunan yapay zeka atölyesinde gençler mühendislik dersleri alıp, teknofest yarışmasına hazırlanıyor
Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Mardin Gençlik Merkezi mühendislik dersleri vererek geleceğin mühendislerini yetiştirmeyi hedefliyor. Artuklu ilçesinde bulunan merkez, gençlere birçok alanda lise, lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde eğitim veriyor. Mardin’de bulunan gençleri mühendislik alanında yetiştirmeyi amaçlayan merkez, elektrik ve elektronik, makine, bilgisayar ve yazılım alanlarında da eğitim vermeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda teknofest yarışmasında sanayide dijital teknolojiler kategorisinde finale kalan gençler, gelecek yıl için 3 ayrı kategoride yarışmaya hazırlanıyorlar. İnsansız su altı sistemleri, savaşan İHA ve sanayide dijital teknoloji alanlarında yarışmaya hazırlan gençler, kendilerine ve takımlarına umutla bakıyor.

18 arkadaşımızla beraber 3 ayrı kategoride yarışmaya hazırlanıyoruz
Gençlik Merkezi Müdürü Ayşe Nur Günel, en büyük heyecanlarının şu anda hizmet veren yapar zeka sınıfını kurmak olduğunu söyledi. Günel, "Yaptığımız proje sonucunda var olan sınıfımızı biraz daha genişlettik. Burada farklı farklı branşlar da eğitimler vererek, süreci ilerletmeyi planlıyoruz. 4 ayrı disiplinde, elektrik ve elektronik, makine, bilgisayar ve yazılım gibi farklı alanlarda lisans ve lisansüstü eğitimler vermeyi planlamaktayız. Bu eğitimlerimizi tamamladıktan sonra belirli yarışmalara katılacağız. Bunlardan bir tanesi 2023’de yapılacak olan teknofest yarışması. Burada 18 arkadaşımızla beraber 3 ayrı kategoride yarışmaya hazırlanıyoruz. 5 aydır bu süreci takip ediyoruz ve farklı farklı raporlamalar hazırladık. Bugünde kategorilerimizi belirlemiş olduk. Hedefimiz Mardinli gençleri mühendislikle alakalı disiplini kazandırmak ve mühendislik eğitimlerini anlatmak, bu alana ilgilerini kaydırmak niyetindeyiz” dedi.

Şuanda rapor aşamasındayız ve hazırlıklarımıza devam ediyoruz
Yarışmalarda kazandıkları tecrübeleri gelecekte yeni öğrencilere aktarmayı düşündüğünü belirten Gençlik Merkezinde yazılım ve bilişim eğitmeni Muhammed İkbal Sırdaş, “Şuanda bulunduğumuz bilişim inovasyon atölyesinde elimizde olanları daha da ilerletmeyi düşünüyoruz. Şuanda yarışmalara hazırlanıyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte daha önceden de teknofeste katılmıştık. Mardin’de geliştirdiğimiz bir proje, sanayide dijital teknolojiler yarışma kategorisinde finalist olarak katılmıştık. Bu yılda 3 ayrı yarışma kategorisinde öğrencilerimizle birlikte katılmayı düşünüyoruz. Şuanda rapor aşamasındayız ve hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Şuanda bulunduğumuz yer yapay zeka atölyesi olarak genişletilecek, birden fazla alanda eğitim verilecek. Makine, tasarım, yazılım ve elektronik alanlarıyla ilgili derslerimiz olacak. Buraya gelecek öğrencilere de tecrübelerimizi aktaracağımız bir projemiz var. Teknofeste 3 farklı kategoriden katılmayı düşünüyoruz. İnsansız su altı sistemleri, savaşan İHA ve sanayide dijital teknoloji yarışma kategorilerinde katılım sağlayacağız ve bize verilen görevleri yapmayı hedefleyeceğiz” diye konuştu.

Finale gidebiliriz ve bundan umutluyum çünkü iyi bir takımım var
Bu yaz sürecinde teknofeste ziyaretçi olarak gittiklerini belirten Ömer Kozankurt, “Mardin Büyükşehir Belediyesinin sağladığı imkanlarla oraya gitmek heyecan vericiydi. Bira yandan milli teknolojini gelişimini görmek diğer yandan bu teknolojilere daha basit ulaşım sağlayabildiğimizi görmek gurur vericiydi. Orayı gördükten sonra hayallerimiz ve ufkumuz genişledi. Bizde aynı şekilde su altı yarışması için takım kurduk. Ben orada takım lideriyim. Yazılım ve gömülü sistemler alanında görev yapmaktayım. Takımımız şuan ön tasarım raporunu hazırlıyor. Umarım finale gidebiliriz ve bundan umutluyum çünkü iyi bir takımım var” şeklinde konuştu.

Mardin'in gençleri mühendislik basamaklarını tırmanıyor Mardin'in gençleri mühendislik basamaklarını tırmanıyor

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya Bilim merkezinden mentorluk desteği
Yerel

Antalya Bilim merkezinden mentorluk desteği

Teknofest’in bilim yarışmalarına Antalya’dan katılımı artırmak için, Antalya Bilim Merkezi’nin 9 eğitmeni mentorluk hizmeti sunuyor.

Dernek Başkanı Bozkurt, Akdeniz Üniversitesi öğrencileriyle buluştu
Yerel

Dernek Başkanı Bozkurt, Akdeniz Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Akdeniz Üniversitesi öğrencileriyle buluştu.

Mardin’de Kayıp  olan  25 yaşındaki gencin cinayete kurban gittiği ortaya çıktı
Yerel

Mardin’de Kayıp olan 25 yaşındaki gencin cinayete kurban gittiği ortaya çıktı

Mardin’in Midyat ilçesinde ava çıkmak için evinden ayrıldıktan sonra ortadan kayıp olan ve 5 gün sonra ölü bulunan 25 yaşındaki Osman Alver’in cinayete kurban gittiği ortaya çıktı.

Mardin’de 15 günlük etkinlik yasağı
Yerel

Mardin’de 15 günlük etkinlik yasağı

Mardin Valiliği, kent genelinde her türlü toplanma, basın açıklaması, miting yapma, stant açma gibi etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığını bildirdi.

Geceyi alevler aydınlattı
Yerel

Geceyi alevler aydınlattı

Mardin Artuklu ilçesinde bir evin 5. katında çıkan yangın geceyi aydınlattı.

Mardin'de feci kaza 6 ölü, 5 yaralı
Türkiye

Mardin'de feci kaza 6 ölü, 5 yaralı

Mardin’de kamu çalışanlarını taşıyan araç, kontrolden çıkarak şarampole yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 6 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.