Estonya

Estonya, Rusya'yı "terörist devlet" ilan etti

Rusya'nın Ukrayna'yı ilhakını kınayan Estonya parlamentosu, Rusya'yı "terörist devlet" ilan etti.

Estonya, Rusya'yı "terörist devlet" ilan etti

Estonya parlamentosu, işgal altındaki Ukrayna topraklarının Rusya'ya ilhakını kınayarak, Rusya'yı "terörist devlet" ilan etti.
Estonya parlamentosunun bugünkü genel oturumunda yapılan oylama ile Rusya "terörist devlet" ilan edildi. Karara, 101 sandalyeli parlamentoda, 83 parlamenter destek verirken, 3 parlamenter ise çekimser oy kullandı.
Parlamento tarafından yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin rejiminin nükleer silah kullanma tehditleriyle Rusya'yı Avrupa ve dünya barışı için en büyük tehdit haline getirdiği belirtilerek, "Estonya parlamentosu Rusya'yı terörist devlet, Rusya Federasyonu'nu terörizmi destekleyen, birlikte savaşmamız gereken bir ülke olarak tanıyor. Diğer ülkeleri de benzer kararlar almaya davet ediyoruz" denildi.
Rusya merkezli özel askeri şirket Wagner Grubu ile Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki ayrılıkçı grupların da terörist organizasyon olarak tanınması çağrısı yapan Estonya parlamentosu, işgal altındaki Ukrayna topraklarının Rusya tarafından ilhakı edilmesini de kınadı.
Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından Ukrayna'da işlenen suçların faillerinin belirlenmesi için soruşturma açılmasını desteklediğini ifade eden Estonya parlamentosu, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeliği'nden de çıkarılmasını istedi.
Öte yandan Litvanya ve Letonya da daha önce Rusya'yı "terörist devlet" ilan etmişti.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Vladimir Putin dost ülkeleri yasak kapsamından çıkardı
Dünya

Vladimir Putin dost ülkeleri yasak kapsamından çıkardı

Dost ülkelere, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol ve petrol ürünü satışına yönelik yasak kararı uygulanmayacak.

Bakan  Çavuşoğlu TOGG İle Viyana da
Dünya

Bakan Çavuşoğlu TOGG İle Viyana da

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, birtakım temaslarda bulunmak üzere Avusturya’nın Başkenti Viyana’ya geldi.

Mısır’daki Büyük Piramit’te gizli koridor keşfi
Dünya

Mısır’daki Büyük Piramit’te gizli koridor keşfi

Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarında bulunan Büyük piramitte bulunan gizli iç koridor keşfedilirken, taramalar devam ediyor. İşte detaylar...

ABD'den deprem bölgesine 100 milyon dolar ek yardım
Dünya

ABD'den deprem bölgesine 100 milyon dolar ek yardım

ABD’nin deprem felaketinden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye yönelik yardımlarının 50 milyon doları Acil Mülteci ve Göç Yardım Fonu’ndan, 50 milyon doları Dışişleri Bakanlığı ve USAID aracılığıyla olmak üzere ek insani yardım açıkladı.

Bugün Avrupa’da olan savaş yarın Asya’da olabilir
Dünya

Bugün Avrupa’da olan savaş yarın Asya’da olabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bugün Avrupa’da olan savaş yarın Asya’da olabilir. Ukrayna’daki savaş, güvenliğin bölgesel değil, küresel olduğunu gösteriyor" dedi.

LaLiga, Türkiye ve Suriye’nin yanında
Dünya

LaLiga, Türkiye ve Suriye’nin yanında

Getafe, sosyal medya hesabından depremzedeler için bir video yayınlayarak yardım çağrısı yaptı.