Malatya

Depremde hasar gören tarihi yapılar inceleniyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük hasar alan Malatya’da tarihi yapılar da yakın takibe alındı.

Depremde hasar gören tarihi yapılar inceleniyor

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde depremden zarar gören tarihi yapılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ekipleri tarafından incelenmeye alındı.
Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük hasar alan Malatya’da tarihi yapılar da yakın takibe alındı. Yeşilyurt ilçesinde yer alan tarihi ve kültürel varlıkların depremden dolayı büyük hasar aldığı belirlenirken, ilçeye gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Elazığ Rölöve ve Anıtlar Müdürü Harun Çelik ile Erzurum’dan gelen teknik ekipler tescilli kültür varlıklarını inceledi.
Yapılacak teknik çalışmalarla ilgili incelemede bulunan ekibe eşlik eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli asrın felaketinde Yeşilyurt ilçesini de büyük hasar aldığını belirterek, “Yeşilyurt ilçemizde Banazı, Gündüzbey Yakınca mahallelerimizde depremden zarar gören tarihi yapıları yerinde inceleyerek yeniden restorasyonu konusunda yapılacak çalışmalarla alakalı ekiplerimizden bilgi aldık. Yapılan incelemeler sonucunda bölgemizdeki tarihi tescilli kültür varlıklarını Malatya’mızın ve Yeşilyurt’umuzun tarihi dokusuna uygun bir şekilde yeniden imarı ve inşası noktasında hızlı bir şekilde çalışmalar yürütülecek. Cumhurbaşkanımızın himayesinde ikizce, mahallemizde yapımı ivedi bir şekilde devam eden deprem konutlarımız da bölgenin tarihi dokusuna uygun bir şekilde inşa edilmekte. İnşallah en kısa zamanda vatandaşlarımızın yaşam alanlarını oluşturarak, yeniden bölgemizi daha konforlu ve sağlam konutlara kavuşturacağız, yaralarımızı birlikte sararak bu zor günlerinde inşallah üstesinden elbirliği ile geleceğiz” şeklinde konuştu.

İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Deprem bölgesine dönüş arttı Geri dönenlere yol masrafı kolaylığı
Yaşam

Deprem bölgesine dönüş arttı Geri dönenlere yol masrafı kolaylığı

Depremden dolayı başka illerde yaşayan ve geri dönecek olan vatandaşlar için, AFAD tarafından yapılan açıklamada, geri dönüşleri için gerekli imkan ve kolaylığın sağlanacağı belirtildi.

Azerbaycan'dan 100 milyon dolarlık destek
Türkiye

Azerbaycan'dan 100 milyon dolarlık destek

Kahramanmaraş'taki Azerbaycan caddesinin yeniden inşası için Azerbaycan'dan 100 milyon dolar destek geliyor.

6 il daha afet bölgesi ilan edildi
Türkiye

6 il daha afet bölgesi ilan edildi

6 Şubat'ta yaşanan depremler nedeniyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı 6 ili daha afet bölgesi ilan etti.

Milletvekili Yayman'dan iftiralara sert tepki
Türkiye

Milletvekili Yayman'dan iftiralara sert tepki

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, 'depremde milletvekillerinin depremde yakınlarının kurtarılması için ekipleri seferber etti' şeklindeki söylemlere sert tepki gösterdi.

Elbistan'ı ayağa kaldıran Vali Gökmen'e yeni görev
Türkiye

Elbistan'ı ayağa kaldıran Vali Gökmen'e yeni görev

Asrın afeti sonrasında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine görevlendirilen Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, başarılı çalışmaların ardından Adıyaman'a görevlendirildi.

Asrın felaketinde can kaybı 46 bini geçti
Türkiye

Asrın felaketinde can kaybı 46 bini geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 46 bin 104 olduğunu duyurdu.