Ankara

DASK yaptıranlar dikkat! 2 katına çıkıyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), en yüksek teminatın 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkarılması için çalışmalar başlattı. İşte detaylar...

DASK yaptıranlar dikkat! 2 katına çıkıyor

6 ay önce iki katına çıkarılan zorunlu deprem sigortasında azami teminat tutarı yükseltiliyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), en yüksek teminatın 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkarılması için çalışmalar başlattı. Teminat tutarıyla birlikte primler de artacak fakat Hazine ve Maliye Bakanlığı ile aradaki farkı 1 sene boyunca devletin üstlenmesi için de bir planlama yapılıyor.

6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketinin ardından başlatılan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) hasar tazminat ödemelerinde 11 ilde 519 bine yakın hasar dosyası açılmıştı. 30 Nisan itibarıyla tüm ödemeler tamamlandı ve bugüne kadar 23.5 milyar TL hasar ödemesi yapıldı.

Ancak vatandaşlar DASK’ın ödediği hasar tazminatlarının düşüklüğünde şikayetçiydi. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı ve DASK’ın 6 ay önce iki katına çıkardığı zorunlu deprem sigortası için azami teminat tutarlarında yeni bir düzenlemeye gidildi.

TEMİNAT BEDELLERİ YENİDEN BELİRLENİYOR

Ekonomi Gazetesi’nden Selçuk Altun’un haberine göre DASK, her yıl yapı maliyetlerinde yaşanan artış oranını dikkate alarak bir azami teminat belirliyor. DASK teminat limitlerinde her yıl bu kapsamda güncellemeler yapılıyor.

Son olarak 2022 yılı Kasım ayında yapılan bir değişiklikle zorunlu deprem sigortasında metrekare birim maliyeti 1508 liradan, 3 bin 16 liraya çıkmış, azami teminat tutarı da 2023 yılı için 640 bin lira olarak belirlenmişti.

Ancak yüksek enflasyon ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle bu değişikliğin üzerinden henüz 6 ay geçmesine karşın belirlenen rakam bugün itibarıyla ihtiyacı karşılayamaz oldu.

DASK’ın teknik işleticisi Türk Reasürans burada devreye girerek 3 bin 016 lira olan rakamı 6 bin liraya çıkarmak için Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile birlikte çalışmalara başladı.

FARKI BİR SENE HAZİNE ÜSTLENECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na da aktarılan konuya göre teminat tutarındaki yüzde yüz artışla birlikte poliçe primleri de benzer oranda artacak. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 1 sene boyunca aradaki farkı devletin üstleneceği bir planlama yapılıyor. Planlamanın kısa süre içinde sonuçlanması bekleniyor.

TEMİNATLAR 2 KAT YÜKSELECEK

Düzenleme netleştiğinde DASK’ın vereceği en yüksek teminatın 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkacağı ve hemen hemen bugün itibarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 metrekare bir ev için belirlemiş olduğu inşaat maliyetlerine yakın bir rakama ulaşması hedefleniyor.

karar

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

DASK limiti ne kadar ? Yetmezse ne yapmanız gerekiyor?
Yaşam

DASK limiti ne kadar ? Yetmezse ne yapmanız gerekiyor?

DASK sigortasında 2023 yılı için belirlenen limit 640 bin TL olması nedeniyle daha değerli bir konutta oturuyorsanız konut sigortası yaptırmanız gerekiyor.

TOKİ  43 ilde 212 konut ile 17 ilde 143 iş yerini satışa çıkardı işte tarihleri
Türkiye

TOKİ 43 ilde 212 konut ile 17 ilde 143 iş yerini satışa çıkardı işte tarihleri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, 43 ilde 212 konut ile 17 ilde 143 iş yerini 11-12 Ekim tarihlerinde açık artırma yöntemiyle satacak.

Grip aşısı uygulaması başladı: 65 yaş üzeri ve risk grubu için ücretsiz
Sağlık

Grip aşısı uygulaması başladı: 65 yaş üzeri ve risk grubu için ücretsiz

Grip aşısı uygulaması 15 Eylül itibarıyla başladı. 65 yaş üzeri ve sağlık koşulları açısından risk grubuna girenler, kronik hastalığı olanlar için ücretsiz.

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret etti.
Türkiye

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret etti.

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa ve beraberindeki heyet, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret etti.

Emeklilik yaşı, iş türüne göre değişebilir
Yaşam

Emeklilik yaşı, iş türüne göre değişebilir

The New York Times'ta yayımlanan makalede, sağlık uzmanlarına göre bilgiye dayalı işlerde çalışanlar için 65 yaş altındaki emekliliğin sağlık açısından bir anlam ifade etmediği, hatta bu tür işlerde çalışanların çalışmayı bıraktıktan sonra hem zihinsel hem de fiziksel gerileme yaşadığı belirtildi.

Emeklilere yönelik 5 talep
Yerel

Emeklilere yönelik 5 talep

DİSK, emeklilere yönelik 5 talepte bulundu. En düşük emekli aylığından başlayıp 5 hususta talepte bulunuldu. İşte detaylar...