Burdur

Burdur'da ev satışları ne durumda ? Fiyatlar ne olacak ? İşte detaylar..

Burdur'da hizmet veren emlakçı ev fiyatlarındaki artışın global olduğunu belirterek, Burdur ve dünya piyasasını ilişkilendiren açıklamalarda bulundu. İşte detaylar..

Burdur'da ev satışları ne durumda ? Fiyatlar ne olacak ? İşte detaylar..

Burdur'da hizmet veren emlakçı yaptığı açıklamada ev fiyatlarındaki artışın global bir artış olduğunu, Sadece Burdur için değil, dünyada da demir fiyatlarının artması, çimento fiyatlarının artması, asgari ücretin artması ve yaşanan pandemi nedeniyle konut fiyatlarının arttığını ifade etti.

Pandemi döneminde inşaat malzemelerinin tükendiğine, firmaların mal bulmakta zorlandığına dikkat çeken Emlakçı Muhammet Taşkın "Hammadde ihtiyacı vs. bunlardan dolayı artışlar %100-200 civarında. Evlerin metrekaresi birim fiyatı 4-5 bin lirayken şimdi 14-15 bin lira civarında. 100 metrekare sıfır bir daire almak istediğiniz zaman 1 milyar 400, 1 milyar 500 ödemeniz gerekiyor. Bu zammın nedeni enflasyonun üzerinde bir artış olmaktan kaynaklanıyor. " Dedi.

Satışlar ne durumda?

Taşkın yaptığı açıklamada, "Burdur’da Türkiye’de olduğu gibi bir önceki aya göre ev satışlarında %20 gerileme var. İkinci el dairelerde 100 metrekare bir daire 800 bin, 1 milyon civarında. Talep şu anda yok. İnsanlar beklentiye girdiler. Kredi faizleri şartları birçok şeye uymadı. Bir de bir beklentide seçim dönemi. Seçimden sonra biraz daha açılır. Emlak sektörünün en hızlı dönemleri Haziran-Temmuz-Ağustos dönemleri.
Kira fiyatlarında konut fiyatlarındaki artıştan dolayı artış var. Bugün oturulabilecek bir daire 3 bin liradan başlıyor. Sıfır daireler 5- 6 bin civarında. Pandemi döneminde yapımlar azaldı. Ev almak gün geçtikçe zorlaşıyor. Ama 1 milyon 400 binlik evler, Temmuz Ağustos aylarında 1 milyon 600 civarlarında olması bekleniyor. En önemlisi demir ve çimentoya sürekli zam geliyor. Deprem yaşadık. Bundan dolayı büyük bir demir ve çimento ihtiyacı ortaya çıktı. Depremzedeler ilimize geliyorlar. onlardar ücret almıyoruz. Depremzedelere vatandaşlarımız ellerinden geldikleri kadar yardımcı oluyorlar. Bu konuda Valiliğimizde, sivil toplum kuruluşları da etkin çalışıyor." şeklinde konuştu.

Hayal Girişim/burdurgazetesi

 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur'da 1 ayda kaç konut satıldı ? İşte tüm veriler
Yerel

Burdur'da 1 ayda kaç konut satıldı ? İşte tüm veriler

Ülke genelinde Aralık Ayında 207 bin 963 konut satışı yapılırken, Burdur’da bu rakam 303’ü ikinci el satış olmak üzere toplam 453 konut satıldı

Afyonkarahisar’da ’Küçükler Basketbol’  maçları tamamlandı

Afyonkarahisar’da ’Küçükler Basketbol’ maçları tamamlandı

Afyonkarahisar’da ’Küçük Erkek Ve Kız Basketbol’ müsabakaları sona erdi. Erkeklerde özel bir kolej, kızlarda ise Yunus Emre Ortaokulu şampiyon oldu.

Başkan Aykurt: “Kırsalda üretim yapan vatandaşlarımızın sigorta primleri devletimiz tarafından karşılanmalıdır”

Başkan Aykurt: “Kırsalda üretim yapan vatandaşlarımızın sigorta primleri devletimiz tarafından karşılanmalıdır”

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt yaptığı açıklamada Bursa’da ve Türkiye genelinde tarım ve hayvancılığın korunması, iç göçün önüne geçilmesi için yaptığı çağrıda: “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kırsal bölge vatandaşlarımızın, sigorta primleri devlet tarafından karşılanmak üzere, sosyal güvenceye alınmalıdır. Devletimiz birçok teşvikiyle zor zamanda her zaman milletinin yanında oldu. Bu düzenleme kırsalda yaşayan insanlarımızın göçünü durduracağı gibi tarım ve hayvancılığa katkısı da çok büyük olacaktır” dedi.

Bursa’da yağış sevindirdi

Bursa’da yağış sevindirdi

Son yılların en kurak kışını yaşayan Bursa’da, etkili olan kar ve yağmur Bursalıları sevindirdi.

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul, Söke’de sağlık kurumlarını gezdi

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul, Söke’de sağlık kurumlarını gezdi

Şubat ayı sonunda gerçekleştirilen atamayla Aydın İl Sağlık Müdürü olarak göreve başlayan Dr. Eser Şenkul, ilçelerde sağlık kurumlarını ziyaret ediyor.

Eskişehirspor’un maç saatine Trabzonspor engeli

Eskişehirspor’un maç saatine Trabzonspor engeli

TFF 3. Lig’in 26. haftasında Yomraspor ile Eskişehirspor arasında oynanacak olan mücadelenin başlangıç saati değiştirildi.