Konya / Beyşehir

Burası Akdeneniz kıyısında değil Konya'da

Beyşehir gölüne nasıl gidilir? Beyşehir gölünde neler yapılır?

Burası Akdeneniz kıyısında değil Konya'da

Konya'daki Beyşehir gölünü sosyal medyada görenler hemen ziyaret etmek istiyor. Peki Beyşehir gölüne nasıl gidilir? Beyşehir gölünde neler yapılır?
Türkiye'nin en büyük tatlı su göllerinden biri olan Beyşehir Gölü, Konya ve Isparta illeri topraklarında bulunmaktadır. Göller Yöresi'nde yer alan göl, doğal güzellikleri ve çevresindeki aktivitelerle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bu yazımızda, Beyşehir Gölü hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Beyşehir Gölü'nün Özellikleri

Beyşehir Gölü, 651 km² yüzölçümüne sahip olup, deniz seviyesinden 1.121 metre yükseklikte bulunmaktadır. Göller Yöresi'nde yer alan göl, Türkiye'nin üçüncü büyük gölüdür. Batı ve güneyinde Toros Dağları, doğusunda volkanik Erenler Dağı, kuzeybatı güneydoğu yönünde ise Sultan Dağları ve Anamas Dağı ile çevrili tektonik bir çukurlukta yer almaktadır.

Suları tatlı olan gölün en derin yeri farklı kaynaklarda 12, 14, 15 metre olarak geçmektedir. En geniş yeri Çiftlik köyü ile Kaşaklı Körfezi arasında 26 km'dir. En dar yeri Hoyran (Gölyaka) ile Akburun köyleri arasında 14 km'dir. Beyşehir Gölü'nün çevresi, 2.000 metre yüksekliği aşan dağlarla çevrilidir.

Beyşehir Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Beyşehir Gölü'ne ulaşım oldukça kolaydır. Konya Havalimanı'na inenler araç kiralama seçeneğiyle göle ulaşabilirler. Ayrıca, Konya'dan Beyşehir'e düzenli otobüs seferleri de bulunmaktadır. Beyşehir Gölü'ne gitmek isteyenlerin öncelikle Konya'ya ulaşmaları gerekmektedir.

Beyşehir Gölü'nde Neler Yapılır?

Beyşehir Gölü, doğal güzellikleri ve çevresindeki aktivitelerle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Göle gelen turistler, gölün doğal güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra balık tutabilir, kano yapabilir veya bisiklet sürerek göl çevresinde keyifli bir tur yapabilirler.

Beyşehir Gölü'nün Plajları

Beyşehir Gölü'nün çevresinde üç adet plaj bulunmaktadır. En uzun plaj olan Karaburun, Akdeniz sahillerini aratmayacak güzellikte bir plajdır. Ayrıca gölde serinleyen Beyşehirliler, meşe ormanları arasında kamp yapma olanağı da bulmaktadır.

Konyaninsesi.com

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

DSİ'nin Dev Projesi: Gölhisar Sulama Boruları Şantiyede
Yaşam

DSİ'nin Dev Projesi: Gölhisar Sulama Boruları Şantiyede

Gölhisar ilçesinde hayata geçirilecek DSİ’nin en büyük çalışması olarak nitelendirilen Gölhisar Sulamasının dev boruları şantiyeye indi. DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, şantiyeyi inceledi.

Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş duyurdu
Yaşam

Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş duyurdu

Burdur'un Gölhisar ilçesinde projeler bir bir hayata geçmeye devam ediyor. Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, projeyi duyurdu.

Antalya'nın Eşsiz Kanyonları: Doğal Güzellikler ve Macera
Yaşam

Antalya'nın Eşsiz Kanyonları: Doğal Güzellikler ve Macera

Antalya'nın kanyonları, beyaz kayalıkların arasında serpilen buz gibi sularıyla, doğaseverleri cezbetmek için bekliyor. Saklıkent, Göynük, Köprülü ve Ulupınar kanyonlarıyla unutulmaz bir doğa macerasına hazır olun

Burdur Gölü: Türkiye'nin Doğal Hazinesi ve Biyolojik Cenneti
Yaşam

Burdur Gölü: Türkiye'nin Doğal Hazinesi ve Biyolojik Cenneti

Keşfedin! Burdur Gölü, Türkiye'nin iç bölgelerinde parlayan bir doğal inci. Büyüleyici manzarası, biyolojik çeşitliliği ve tarihî zenginlikleriyle unutulmaz bir deneyim sunuyor. Sürdürülebilir turizm ve çevre koruma için önemli!

Burdur Gölü'nün son hali görenleri düşündürdü
Yaşam

Burdur Gölü'nün son hali görenleri düşündürdü

Burdur Gölü’ndeki çekilmenin korkunç boyutu sosyal medya mecralarında da gündem olmaya devam ediyor.

Başkan İbrahim Sertbaştan, yol ve dava arkadaşlarına teşekkür
Yerel

Başkan İbrahim Sertbaştan, yol ve dava arkadaşlarına teşekkür

Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, parti teşkilatı ve belediye meclis üyeleriyle bir araya gelerek, çalışmalarına ve projelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.